Příprava čaje

Pokud by jste chtěli co nejlepší čaj musíte dodržovat tyto zásady: 1, čerstvý kvalitní čaj ve správném množství, 2, co nejlepší vodu (voda s vyšším obsahem vápníku=špatný čaj, voda s vyšším obsahem železa=černý škraloup na vrchu), 3, vodu vždy jen jednou převařenou, 4, dodržování teploty vody na přípravu. Doba louhování čaje by měla být minimálně 2,5 – 3 minuty protože v tomto časy se vyluhují antioxydanty a tím je čaj nejzdravější. Kofein se u čajů louhuje do 1 minuty, proto když chceme večerní černí čaj, tak ho nejdříve zalijeme, po 45 s. nálev slijeme a znovu zalijeme vroucí vodou a necháme cca 4 minuty louhovat. Tento druhý nálev bude obsahovat minimum kofeinu. Kvalitní čaje (vyjma černých) nám při dodržení teplot dají vícero nálevů.

Nejjednodušší na přípravu jsou čaje černé, u kterých se nemusíme bát zalívání horkou vodou. Doba louhování čaje by měla být minimálně 3 minuty. Tyto čaje jsou většinou jen na jeden nálev. Černé čaje je možné ochucovat cukrem, mlékem či citronem, ale musí to být čaje vhodné k tomuto míchání.

Zelené čaje jsou velmi citlivé na teplotu vody (především ty kvalitní a čerstvé). U zelených čajů z Číny se teplota vody pohybuje od 65 stupňů (Pilochun) až po 70-85 stupňů podle druhu čaje. Zelené čaje z Japonska se pohybují od 55-65 stupňů (Gyokuro) přes 60-70 až po 70-85 stupňů, a tyto čaje nám dají 1-5 nálevů. Zelené čaje z Vietnamu zaléváme vodou o teplotě 70-80 stupňů a dávají nám 2-3 nálevy.

Žluté čaje se připravují podle toho jaké jsou, ale žluté necísařské se připravují jako zelené.

Bílé čaje - používáme vodu o teplotě 60-75 stupňů a jsou na 3-5 nálevů

Polozelené čaje z Číny zaléváme vodou 90-95 stupňů a poskytnou nám 2-5 nálevů. Polozelené čaje z Tchajwanu  zaléváme vodou 80-85 stupňů, některé 90-95 stupňů dají nám 2-5 nálevů.

Tmavé čaje – Puehr – má svou specifickou přípravu a pro nejlepší chuť je dobré ho povařit.