historie čaje

Přesný rok vzniku popíjení čaje není znám, ale uvádí se, že zmínky o čaje jsou až 5000 let staré. Údajně se podával na dvoře těm, kteří nepili alkohol. Čaj má prapůvod v Číně, kde se též již více než 1.500 let pěstuje, a kde také Lu Yu napsal v roce 800 n.L. knihu o čaji (Ch’a Ching). Později se objevuje v Indii, na Ceylonu, v Nepálu. Od 8-9 století také v Japonsku. Do Evropy se dostal později asi v 16 století.

Co je vlastně čaj? Čaj se získává zpracováním a louhováním lístků Camellie Sinensis či Camelie Assamica. Tyto se odlišují především vzrůstem, barvou a velikostí lístků. Zatímco Sinensis je keř, dorůstající velikosti okolo 3 metrů s tmavými, úzkými, dlouhými listy, Assamica dorůstá až 15 metrů, má světlejší, širší a menší listy. Oba druhy se ale na plantážích zastřihávají do výšky cca 1,3 m. Tyto čajovníky jsou připravené ke sklizni až po 3 letech a rodí asi 50 let ( můžou i déle, ale kvalita klesá).

Čaj se pěstuje především na Ceylonu (největší dovozce čaje), v Číně, Indii (Assam, Darjeeling, Nilgiri), na Tchaiwanu,  v Rusku, Keni, v Tanzanii v Malawi, v Japonsku, ve Vietnamu, v Koreji, v Argentině, v Brazílii,  Ekvádotu, v Peru, v Austrálii, Papui-Nové Guinei, v Iráku, v Malajsii, na Barmě,v Bangladéši. Nejlepší čaje ale pocházejí z tradičních zemí jako Čína, Japonsko, Tchaiwan, v Koreji, Ceylonu, v Africe a Rusku. Ostatní země produkují spíše čaj horší kvality určený do směsí čajových sáčků.